Marka osobista a energia życiowa
Czy zastanawiałeś się jak Twoje nawyki, wzorce myślowe, przekonania wpływają na to, jak interpretujesz doświadczenia, sytuacje, które przytrafiają Ci się w życiu prywatnym i zawodowym?
Jakie masz zwyczaje mentalne, emocjonalne i fizyczne?
- Mentalne (sposób myślenia o sobie samym i świecie)
- Emocje („mielenie” emocji, wybuchowość)
- Fizyczność (ruch, dieta, sen, nawadnianie organizmu, odpoczynek)
Dzisiaj biorę na „widelec” SEN i ODPOCZYNEK:
Czy kiedykolwiek próbowałeś dodać sobie energii, śpiąc dłużej, a nadal czułeś się wyczerpany?
Sen i odpoczynek to nie to samo!
Zdarza się, że śpisz 7 godzin dziennie, a nadal jesteś wyczerpany i chronicznie zmęczony, brakuje Ci energii. Cierpisz na deficyt odpoczynku.
Jakie są rodzaje odpoczynku?
Odpoczynek fizyczny (pasywny lub aktywny) – bierny odpoczynek fizyczny obejmuje sen i drzemkę, podczas gdy aktywny wypoczynek fizyczny oznacza czynności regeneracyjne, takie jak np. joga, ćwiczenia rozciągające, czy terapia masażu, które wspomagające krążenie i elastyczność organizmu.
Odpoczynek psychiczny – czy zaczynasz dzień od filiżanki kawy lub herbaty, czujesz się rozdrażniony i masz trudności z koncentracją na swoich zadaniach? A może kiedy kładziesz się spać, starasz się wyłączyć z głowy tematy, myśli z dnia, i mimo, że śpisz siedem do ośmiu godzin, budzisz się z uczuciem, jakbyś nigdy w ogóle nie spał. To oznacza, że masz deficyt odpoczynku psychicznego. Dobra wiadomość jest taka, że nie musisz rezygnować z pracy, ani jechać od razu na wakacje, aby to naprawić. Rozwiązaniem mogą być krótkie przerwy co dwie godziny przez cały dzień pracy.
Odpoczynek sensoryczny – światła ekranu komputera i telefonu, hałas w tle, rozmowy podczas połączeń mogą powodować, że Twoje zmysły są przytłoczone. Można temu przeciwdziałać, robiąc prostą czynność, jak zamykanie oczu na minutę w środku dnia, a także celowe odłączanie od elektroniki pod koniec każdego dnia.
Odpoczynek twórczy – jest szczególnie ważny, jeśli rozwiązujesz problemy lub wymyślasz nowe rozwiązania. Czym jest kreatywny odpoczynek? Czy pamiętasz, jak pierwszy raz zobaczyłeś piaski pustyni w Afryce lub usłyszałeś szum oceanu? Podziwianie piękna przyrody w parku lub czy na podwórku także zapewnia kreatywny wypoczynek. Jednak twórczy odpoczynek to nie tylko podziwianie natury, obejmuje także doznania zmysłowe związane ze sztuką. Zmień przestrzeń, w której pracujesz, w miejsce inspiracji np. otaczając się obrazami miejsc, czy dziełami sztuki, które lubisz, i które do Ciebie przemawiają. Gdy spędzasz 40 godzin tygodniowo w pustym pomieszczeniu lub otoczeniu, trudno się spodziewać pasji do wszystkiego, a tym bardziej wymyślania innowacyjnych pomysłów.
Emocjonalny odpoczynek – oznacza czas i przestrzeń do swobodnego wyrażenia Twoich uczuć, asertywności i empatii. Odpoczynek emocjonalny to również odwaga, by być sobą.
Odpoczynek społeczny związany jest z umiejętnością odróżniania relacji, tych które dodają Ci energii, od tych, które Cię wyczerpują. Aby doświadczyć społecznego odpoczynku, otaczaj się pozytywnymi i wspierającymi ludźmi. Nawet jeśli Twoje interakcje odbywają się wirtualnie, możesz bardziej się w nie zaangażować: włącz kamerę, bądź uważny, skup się na osobie, z którą rozmawiasz.
Odpoczynek duchowy, czyli zdolność do głębokiego poczucia przynależności, miłości, akceptacji i celu. Możesz tutaj zaangażować się w działalność społeczną lub dodać medytacje do Twoich codziennych aktywności.
Jak widzisz, sam sen nie przywróci Ci energii życiowej. Warto dodać odpowiedni odpoczynek do planu dnia.
Źródełka:
Sundra Dulton-Smith „TEDxAtlanta”
Anna Kazusek
O AUTORZE