Być może pierwszy obraz, jaki przychodzi Ci do głowy po tym, jak słyszysz hasło autocoaching (selfcoaching) to widok osoby, która leży w pustym pokoju na sofie i słucha podcastów motywujących albo kogoś, kto stoi przed lustrem i głośno mówi sam do siebie. Być może jest to jakiś sposób na coaching, lecz nie o to mi chodzi, kiedy mówię o osobistym treningu, zwanym autocoachingiem.
Co to jest autocoaching?
To o czym ci dzisiaj opowiem nie ma nic wspólnego ze szkoleniowymi mowami motywacyjnymi. Dla mnie autocoaching to intymna chwila, którą poświęcasz sobie i tylko sobie w danej chwili. To refleksja, której poddajesz się w momencie, kiedy chcesz samodzielnie zabrać się za realizację swoich marzeń lub celów.
O co w tym chodzi?
Najprościej mówiąc chodzi o to, aby zwiększyć swój dobrostan czy skuteczność realizacji swoich celów i wypracować sensowny plan działania, dzięki któremu jesteś w stanie osiągnąć to czego chcesz.
Dla kogo jest autocoaching?
Autocoaching to metoda osobistego treningu, po którą mogą sięgnąć osoby, które:
- same chcą się wesprzeć w realizacji swoich marzeń i celów,
- nie chcą korzystać z pomocy coach’a, bo czują, że sobie poradzą,
3 rzeczy w autocoachingu, o których warto wiedzieć
Aby Twój proces był skuteczny, powinieneś zwrócić uwagę na 3 ważne elementy.
- Uwierzyć – okazuje się, że wiara w to, że jesteś w stanie osiągać własne cele to podstawa sukcesu. Ta wiara jest niezbędna do tego, aby w ogóle coś w Twoim życiu się zadziało.
- Zatrzymać się i zajrzeć w siebie – to chwila, w której poddajesz się refleksji i dajesz sobie przestrzeń do tego, aby zastanowić się jak Ci jest tu i teraz, jak wyglądają Twoje prywatne i zawodowe sprawy, Twoje relacje, jak Ty je budujesz i jak inne osoby reagują na Ciebie. Refleksja i zaduma to warunek konieczny udanego autocoachingu.
- Chcieć– to oznacza, że masz motywację do zmiany.
Autocoaching to nie jest metoda dla każdego. Bo trening osobisty, który przeprowadzasz w ramach autocoachingu wymaga uważności, skupienia, spokoju, a przede wszystkim wiary w to, że masz zasoby, aby zrobić to co planujesz. Jeśli jednak czujesz, że masz z tym problem, albo że wykracza to poza Twoje możliwości, związane z pracą nad samym sobą to może warto pomyśleć nad indywidualną sesją z coachem, dzięki któremu krok po kroku przejdziesz przez poszczególne etapy pracy nad celami.
Jakie pytania warto sobie zadać podczas autocoachingu?
- jaki jest Twój cel / marzenie?
- co chcesz zmienić lub osiągnąć?
- na czym Ci w danym momencie najbardziej zależy?
- czego chcesz więcej, a czego mniej?
- po co Ci to na czym Ci zależy?
- co będziesz z tego miał?
- gdzie Cię to zaprowadzi?
- co czujesz jak o myślisz o zmianie?
Te pytania ćwiczą Twoją uważność i dają Ci przestrzeń do tego, aby zastanowić się nad sobą i dopuścić do siebie trudne odpowiedzi.
Autocoaching – od czego zacząć?
- Określ cel
W coachingu zawsze zaczynamy od celu. Najprościej go wyznaczyć zadając sobie pytanie
“O co mi chodzi?”.
Musisz wiedzieć, na czym Ci zależy i wtedy się zastanawiasz, jak do tego miejsca możesz dotrzeć. Problem polega na tym, że wiele osób po prostu nie wie czego chce. Być może Ty też jesteś w takim momencie swojego życia.
Jakie pytania warto sobie zadać:
- Co jest dla mnie ważne?
- Po co mi to?
- Co się stanie, jak to osiągnę?
- Jak bardzo mi na tym zależy?
- Dlaczego akurat to jest takie ważne?
- Dlaczego to, a nie coś innego?
To są także pytania zyski i straty, bo tutaj zastanawiasz się nad tym, jaki jest koszt tej zmiany, co musisz poświęcić, aby zrealizować swój cel.
- Zaplanuj działania
Bez planu będzie Ci trudno, bo po drodze czekają na Ciebie pokusy, ciemne uliczki, zaułki i rozpraszacze. Dlatego tak ważny jest plan, który będzie dopasowany do Twojego życia. Twój plan ma krok po kroku doprowadzić Cię do mety, czyli miejsca, gdzie chcesz dotrzeć.
Na czym opiera się proces autocoachingowy?
- Określeniu celu.
- Zdefiniowaniu Twoich wartości.
- Przywołaniu Twoich zasobów (określ, co masz takiego, co pomoże Ci osiągnąć cel, które atuty i kompetencje przybliżą Cię do jego realizacji).
- Przekonania – określe co Cię ogranicza, jakie przekonania są hamulcem, a jakie Cię wspierają.
“nie dasz rady”
“już 2 razy Ci się nie udało”
“nie poradzisz sobie z tym”
“jesteś za głupi”
“inni mają wsparcie”
“zajmiesz się tym wtedy, kiedy będziesz gotów”
“za mało wiesz”
itp.
- Działaniu – zaczynasz działanie, idziesz zgodnie z tym, co sobie zaplanowałeś.
Co da Ci autocoaching? – moc i sprawczość.
Dostaniesz energię do działania, moc, która pochodzi z odkrycia Twoich zasobów, mocnych stron. Pojawia się sprawczość, a więc wiara w to, że możesz zrealizować swoje marzenia i cele.